Karadağ’da Gayrimenkul Fırsatı

Karadağ’da Gayrimenkul alımlarında alıcıdan komisyon talep edilmemektedir. Gayrimenkulü 2. el alıyorsanız % 3 vergi ödemeniz gerekiyor. Eğer Gayrimenkulü inşaatı yapan şirketten direkt alıyorsanız vergiden muaf olmaktadır. Gayrimenkul alımlarında dikkat edilmesi gereken nokta öncelikle bulunduğu bölgede değerinin doğru fiyatlandırılmış olması İnşaat ve İskan Raporlarının tam ve eksiksiz olmasıdır. Bu konuda zaman zaman eksik bilgilenmeden dolayı sıkıntı yaşanmaktadır. Şirketimizin Eksperleri bu konuda size profesyonel destek vereceklerdir. Daire alımlarında diğer Avrupa Ülkelerinden farklı olarak değerine bakmaksızın kendinize ve Ailenize oturum alabilmektesiniz. Eğer başka bir şahısla ortak Tapu alıyorsanız ortaklardan sadece biri oturum hakkından faydalanabilmektedir. Arsa yada İş yeri alımı size oturum hakkı kazandırmamaktadır. Daire yada ev alımlarında minimum değerin bulunmaması bu ülkede yatırımı cazip hale getirmektedir.

Karadağ’da Otel sektörü çok gelişmediğinden Turizm konaklaması Apart kiralık daireler şeklinde şekillenmiştir. Bu sebeple Kira getirisi çok yüksektir. Aldığınız Daireyi kiraya verdiğiniz takdirde Euro bazında minimum yıllık % 12 % 15 arası kira getirisi olacaktır. Ayrıca Avrupa Birliği giriş sürecinde Emlak değerleri sürekli artıştadır. Fiyat artışları resmi istatistiklere göre geçtiğimiz yıllarda ortalama % 8 artış göstermiştir. Buda sizin Avrupa’da sadece oturum hakkına değil aynı zamanda iyi bir yatırıma da sahip olacağınız anlamına gelir.

Montenegro da Yatırımın Tam Zamanı

Yeni çıkacak kanuna göre ( Bakanlar kuruluna teklif tarihi, 26.07.2018 ) gayrimenkul alarak Montenegro vatandaşlığı almak resmi olarak kabul edilecek. Buna göre 3 yıl içerisindeki sadece 2.000 müracaatın kabul edileceği konusunda anlaşıldı.​

3 ana şart altında Montenegro pasaportuna sahip olabiliyorsunuz.

1- 100.000 euro değerinde Devlet hisse senedi satın alarak.

2- Ülkenin az gelişmiş, Kuzey bölgesinden 200.000 euro değerinde Gayrimenkul alarak.

3- Ülkenin iç ve sahil şeridinde 450.000 euro değerinde Gayrimenkul alarak.​

Buna göre, öncelikle 3 hafta içerisinde oturumunuz verilmekte ve 6 ay içerisinde de Montenegro vatandaşlığına sahip olabileceksiniz.​

Yüksek rant getiren Karadağ gayrimenkul değerine sahip olacağınız gibi, Avrupa Birliği vatandaşlığını da garantilemiş olacaksınız. 2.000 kişi ve 3 yıl süre ile sınırlı bu imkânın kısa sürede kotasının dolacağı büyük ihtimaldir.